Mnohem častěji se v nabídkách internetových obchodů s příslušenstvím k mobilům objevuje ochranné tvrzené sklo, které má chránit displej mobilu před poškozením nebo poškrábáním. Má jeho zakoupení smysl, když se výrobci telefonů předhánějí, aby displeje byly sami o sobě odolné proti tomu, co z našimi mobily děláme? A pokud ano, tak jak vybrat to nejlepší? Dnes se zaměříme právě na toto téma.

Bez mobilu jako bez ruky

Den bez mobilu? Pro mnohé z nás určitě velmi těžká představa. Je to zařízení, které nás doprovází od rána až do noci. Já na něm mám nastavený ranní budík nebo večerní relaxační hudbu, u které se mi dobře usíná.  Zároveň to je můj kalendář, diář, e-mail, telefon, příruční počítač, atd. Nevím, jestli existuje zařízení, které bych v průběhu dne užíval častěji. Proto se o něj velmi dobře starám. Zejména o to, aby byl zabezpečen před údery a pády a displej byl chráněn před poškrábáním a jinými poškozeními. Pro ochranu displeje jsem proto zvolil ochranné tvrzené sklo.

Proč ochranné tvrzené sklo?

Ochranné tvrzené sklo je mnohonásobně odolnější než obyčejné sklo a určitě stonásobně odolnější než do nedávna používána fólie, jejímž úkolem bylo zejména udržení displeje pohromadě, pokud by se nám měl v důsledku úderu celý rozpadnout. Ochranné tvrzené sklo je určitě geniální zabezpečení, zejména pokud si chceme mobil užívat co nejdéle, a poté ho ještě celkem výhodně prodat.

Jaké sklo hledat?

Ochranné tvrzené sklo je zanedbatelný výdaj a získáme velmi silného pomocníka při ochraně našeho mobilu před působením různých vnějších sil, a zároveň před námi samotnými. 

Odolnost takových skel se měří dle Mohsovy stupnice tvrdosti (viz. níže*).  Aktuálně mají ochranná skla na trhu odolnost 9H, čili je velmi těžké ho poškrábat dokonce pomocí ostrého předmětu. Pro mě je to - bomba!

Úroveň Odolnost
1 materiál lze jednoduše poškrábat nehtem
2 materiál je možné poškrábat nehtem
3 materiál je možné jednoduše poškrábat pomocí měděného drátu
4 materiál je možné jednoduše poškrábat pomocí nože
5 materiál lze poškrábat nožem velmi těžce
6 materiál je možné poškrábat ostrými předměty z oceli
7 materiál je tak tvrdý, že je ním možné poškrábat sklo
8 materiál je tak tvrdý, že lehce poškrábe sklo
9 materiál je tak tvrdý, že může protnout sklo, a sám může být poškrábán pouze diamantovým ostřím
10 materiál je tak tvrdý, že je možné ho poškrábat pouze diamantem

*Mohsova stupnice tvrdosti

PS: A nezapomínejte, že v našem eshopu powerparts.cz je opravdu velký výběr nejkvalitnějších ochranných tvrzených skel pro většinu mobilů dostupných na trhu.