Smartphony Apple byly vždy spojeny s vysokými cenami. Tyto prémiové produkty si na trhu získaly své místo, které dnes výrobce využívá na každém kroku. Naštěstí pro klienty bude Apple nucen snížit ceny, protože prodej nejnovějších modelů XR a XS nedosahuje požadovaných výsledků. Informují o tom prodejní výsledky v prvním kvartále 2019. Výsledky mohou vypadat dobře pro každého z nás, každý by chtěl mít takový příjem, ale s ohledem na příjmy a zisky dle loňských prodejních plánů mobilů iPhone tato skutečnost neuspokojuje vedení společnosti Apple. Nebylo nutné dlouho čekat, než si hlavní slovo vzal CEO společnosti Tim Cook a prohlásil, že ceny telefonů je nutné snížit. Nová cenová politika bude určitě zahrnovat výhradně jen některé trhy, je těžké říci, zda mezi nimi bude také Česká republika. 

Úpadek prodeje donutil výrobce přemýšlet o tom, že klienti nemají prostředky na tak drahé telefony, jejichž cena v Česku přesahuje i 40 tisíc korun (řeč je o nejnovější verzi XS Max s pamětí 512 GB).Tak velké částky pro různé varianty paměti a verze neodpovídají průměrnému platu v České republice. Přesně taková situace nastává v dalších zemích. Kromě vysokých cen stojí za zmínku, že pozice dolaru není silná. Je ale těžké předpovídat jednotlivé situace, protože důvodů může být hodně. Nejpravděpodobnějším je “konflikt mezi Applem a Čínou”. Samozřejmě jsou to domněnky a spekulace. Když se ale vrátíme zpět k cenové problematice, již dnes víme, že Apple musí snížit na některých trzích ceny telefonů. Není možné s jistotou říct, že se na této mapě objeví také Česká republika. Objevují se spekulace, že v Česku to nakonec nebude, což pochopitelně zarmoutí fanoušky značky Apple v naší zemi.

Výkyvy prodeje jsou přirozenou záležitostí. Při velké konkurenci, slabší ekonomice nebo chybějícímu vyvážení cen telefonů, se podobná situace musela objevit. Nezapomínejme ale, že to není konec světa. Finanční výsledky, které přestavil samotný výrobce, ukazují, že firma pouze z podeje iPhonů vydělala téměř 52 mld. dolarů, což je o 15% slabší výsledek než v minulém roce. Úpadek je výrazný, ale je zde řeč výhradně o telefonech, protože jiné produkty, jako notebook a příslušenství, takový pokles nezaznamenaly. Když to shrneme - firma vydělává a celkem dobře, o čemž svědčí výsledky 84,3 mld. dolarů (obrat) se ziskem 4,18 mld. dolarů s ohledem na jednotlivá zúčtovací období. Snížení cen je (a bude dále na celém světe, a ne jen u vybraných trhů) nevyhnutelné. Silná konkurence a novější  technologie za menší peníze klientům ukazují, že není nutné přeplácet, aby měli telefon, který nabízí dobré parametry s ohledem na kvalitu a cenu. Postačí pouze chtít. Ekonomika je další faktor, který způsobuje, že klient v Česku nebo v jiné zemi (rovněž s vysokými cenami) si vše dvakrát rozmyslí, než utratí své těžce vydělané peníze.